"Białystok i Grodno u progu niepodległości" View larger

Online only

"Białystok i Grodno u progu niepodległości"

New product

Rok Wydania: 2015.
Kategoria: Publikacja Państwowego Archiwum w Białymstoku.
Liczba stron: 72

More details

More info

"Białystok i Grodno u progu niepodległości. Początek budowy niepodległej Rzeczypospolitej w polskiej i białoruskiej pamięci zbiorowej"

Rok Wydania: 2015
ISBN: 978-83-7657-155-3
Redakcja naukowa: Marek Kietliński, Wojciech Śleszyński
Redakcja techniczna: Ewa Frymus-Dąbrowska (Wydawnictwo PRYMAT)
Oprawa: miękka
Liczba stron: 72

Prezentowana publikacja jest pokłosiem debaty publicznej zorganizowanej 19 listopada 2015 r. w Białymstoku. Spotkanie, w którym udział wzięli obok historyków polskich, także historycy białoruscy, było dogodną okazją do dyskusji nad wydarzeniami z listopada 1918 roku, jak i późniejszym przejmowaniem przez Wojsko Polskie Białegostoku - 19 lutego 1919 roku oraz Grodna - 28 kwietnia 1919 roku. Inicjatorzy spotkania zastanawiając się nad współczesnymi stosunkami polsko-białoruskimi, a zwłaszcza nad relacjami pomiędzy Białymstokiem a Grodnem - miastami, które do 1944 r. zawsze były w tej samej strukturze państwowej, chcieli również przeanalizować stan pamięci historycznej mieszkańców obu miast.
Obraz przeszłości zawsze był istotny w budowaniu teraźniejszości. Jest to zależność obustronna bez przeszłości bowiem nie ma teraźniejszości, ale także teraźniejszość w bezpośredni sposób wpływa na sposób spostrzegania przeszłości. Pamięć ściśle powiązana jest z tradycją i historią. Jest istotnym punktem odniesienia, w reakcji to której konstruuje się zarówno świat dzisiejszy jak i wyobrażenie o przyszłości. (Ze Wstępu, Marek Kietliński, Wojciech Śleszyński)

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

"Białystok i Grodno u progu niepodległości"

"Białystok i Grodno u progu niepodległości"

Rok Wydania: 2015.
Kategoria: Publikacja Państwowego Archiwum w Białymstoku.
Liczba stron: 72

30 innych produktów w tej samej kategorii: