Marek Kietliński "Święty był wśród nas. Białostocka pielgrzymka Jana Pawła II, 5.06.1991 r." (Katalog wystawy) View larger

Online only

Marek Kietliński "Święty był wśród nas. Białostocka pielgrzymka Jana Pawła II, 5.06.1991 r." (Katalog wystawy)

New product

Rok Wydania: 2016.
Seria: Publikacja Archiwum Państwowego w Białymstoku.
Liczba stron: 176

More details

More info

Rok Wydania: 2016
ISBN: 978-83-7657-191-1
Seria: Publikacja Archiwum Państwowego w Białymstoku
Aneks fotograficzny
Oprawa: miękka
Liczba stron: 176

5 czerwca 2016 r. minie  25 lat od wizyty Jana Pawła II w Białymstoku. Pobyt Papieża w Białymstoku miał charakter lokalny, a zarazem uniwersalny, jak napisał w publikacji autorstwa Marka Kietlińskiego i ks. Adama Szota  Błogosławiony wśród nas Arcybiskup Edward Ozorowski Metropolita Białostocki. Ojciec Święty przyjeżdżał do ludzi zamieszkujących Podlasie: katolików, prawosławnych, protestantów, wyznawców Mahometa i Mojżesza: Polaków, Białorusinów, Litwinów, Ukraińców, Tatarów i Żydów. Na spotkanie z Janem Pawłem II przybyło około 300 tysięcy pielgrzymów.
Zamysł zorganizowania wystawy i napisania katalogu miał na celu pokazanie przygotowań i przebiegu tego bardzo ważnego wydarzenia w dziejach Białegostoku. Mam nadzieję, iż udało mi się ukazać trud i zaangażowanie władz kościelnych, państwowych, samorządowych i wielu białostoczan, którzy nie szczędzili sił, ani pieniędzy, aby uświetnić wizytę Jana Pawła II w Białymstoku. Także publikacja autorstwa Marka Kietlińskiego i ks. Adama Szota Błogosławiony wśród nas, Białystok 2011 była inspiracją i posłużyła do powstania i zorganizowania wystawy i napisania katalogu o wydarzeniach, które  miały miejsce w Białymstoku 25 lat temu.
Cennym źródłem informacji okazały się materiały archiwalne wytworzone przez stronę kościelną i przechowywane w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku. Materiały źródłowe wytworzone przez administrację samorządową i rządową i obrazujące wizytę Jana Pawła II są przechowywane w Archiwum Zakładowym Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Ciekawe też okazały się archiwalia przechowywane w Archiwum Państwowym w Białymstoku. Wiele też materiałów mających kapitalne znaczenie dla pokazania tamtych wydarzeń znajduje się w zbiorach prywatnych. Opis wydarzeń, zdjęcia, plakaty uzupełnione zostały o teksty homilii i przemówienia. Wykorzystane zostały także publikacje i artykuły prasowe. Informacje bibliograficzne zamieszczone zostały pod tekstem katalogu.
W katalogu, który ma charakter popularyzatorski nie oceniałem wydarzeń, zrezygnowałem też z aparatu naukowego. Wydaje się, iż istnieje potrzeba napisania pełniejszej publikacji przedstawiającej to najważniejsze wydarzenie w dziejach Białegostoku.
Katalog będzie dostępny w siedzibie Archiwum Państwowego w Białymstoku przy Rynku Kościuszki 4. oraz na stronach internetowych Archiwum i Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Bardzo nam zależy propagowaniu historii regionalnej wśród uczniów białostockich szkół, studentów wyższych uczelni i wszystkich zainteresowanych mieszkańców Białegostoku. Jak się wydaje jest to ważne zadanie, gdyż coraz więcej młodych mieszkańców Białegostoku nie pamięta już tamtego dnia, 5 czerwca 1991 r.
Zadanie zostało sfinansowane  z budżetu Miasta Białegostoku.
Realizując wystawę, spotkałem się z dużą życzliwością i pomocą kierownictwa i pracowników Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku, Funduszu Białystok Ojcu Świętemu, wielu osób, które udostępniły swoje materiały, za co składam serdeczne podziękowania. (Wstęp, Marek Kietliński)

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Marek Kietliński "Święty był wśród nas. Białostocka pielgrzymka Jana Pawła II, 5.06.1991 r." (Katalog wystawy)

Marek Kietliński "Święty był wśród nas. Białostocka pielgrzymka Jana Pawła II, 5.06.1991 r." (Katalog wystawy)

Rok Wydania: 2016.
Seria: Publikacja Archiwum Państwowego w Białymstoku.
Liczba stron: 176

30 innych produktów w tej samej kategorii: