M. Kietliński, A. Pasko "Na fali października 1956" View larger

M. Kietliński, A. Pasko "Na fali października 1956"

New product

Rok wydania: 2006
ISBN: 83-60534-47-0
Oprawa miękka

More details

More info

Zbiór dokumentów, który oddajemy w ręce Czytelników rozpoczyna serię publikacji źródłowych dotyczących historii Białegostoku i regionu pod tytułem „Źródła do dziejów Podlasia". Zwieńczeniem serii będzie obchodzone w 2013 r. 500 lecie powstania województwa podlaskiego. Chcemy w ten sposób przybliżyć dzieje północno-wschodnich ziem Rzeczypospolitej, z ich bogatą i różnorodną trądy ej ą i kulturą, które kolejno funkcjonowały w ramach różnych struktur państwowych, co nie pozostawało bez znaczenia na ich historię. Pierwszy tom dotyczy wydarzeń Października 1956 r. na Białostocczyźnie. W 2006 r. obchodziliśmy bowiem 50. rocznicę tamtych pamiętnych dni. Wprawdzie Białystok i województwo białostockie nie było wówczas głównym teatrem wydarzeń politycznych w kraju, jednakże fala wystąpień i ożywienia nastrojów społecznych dotarła także na Białostocczyznę.

Tematyka wydarzeń roku 1956 na Białostocczyźnie rzadko była poruszana w publikacjach regionalnych. Brakuje też monograficznego opracowania” tamtego okresu, a interesujące informacje możemy odnaleźć w publikacjach poświęconych innym wydarzeniom. Na uwagę zasługują prace Artura Pasko, Adama Dobrońskiego. Pojawiały się także artykuły: Marka Kietlińskiego, Tomasza Danileckiego, Stanisława Świerada i Alicji Zielińskiej.

Celem publikacji było ukazanie nastrojów społeczeństwa Białostocczyzny, władz lokalnych PZPR i reakcji tych władz na wydarzenia 1956 roku.

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

M. Kietliński, A. Pasko "Na fali października 1956"

M. Kietliński, A. Pasko "Na fali października 1956"

Rok wydania: 2006
ISBN: 83-60534-47-0
Oprawa miękka

30 innych produktów w tej samej kategorii: